איתור ותיקון נזילות

 
מזג האויר בישראל הוא מפתיע ובלתי צפוי. רובנו מגיעים לחורף כשאנו לא מוכנים כך, ישנן הצפות ונזילות על הגג, הקירות ובמקרים קשים יותר- גם הרצפה סופגת . איטום מפני נזילות שנעשה בזמן, רגע אחד לפני הסערה יכול לחסוך הרבה בלגן, את הצורך להתמודד עם נזילות והצפות ולבצע איטום לאחר ירידת גשם, מצב שהוא יותר בעייתי. יותר משני שליש מהבתים בישראל סובלים מבעיות כלשהן במהלך החורף. לכן, לא כדאי להיות מופתעים בכל פעם מחדש. מומלץ להתכונן עוד בסתיו ולזכור שאצלנו, בניגוד לאירופה, הסתיו הוא רק על לוח השנה, בעוד מזג האויר הוא קיצי לגמרי.

 

איתור נזילות

 
יום אחד אנו מגלים להפתעתנו כתם של רטיבות על הקיר. בחלק גדול מהפעמים, הרטיבות לא מופיעה דווקא בחדר האמבטיה או סמוך לכיור המטבח אלא באזורים שלא אמור להיות להם שום קשר למים- אמצע קיר הסלון או חדר הילדים. זה בדיוק הזמן לקרוא לאינסטלטור המומחה לאיתור נזילות, שמגיע עם כל הציוד הנדרש בכדי לאתר את מקור הנזילה- פנימית או חיצונית ולשים לה סוף.

 

מדוע חשוב לטפל בנזילות במהירות?

 
בניגוד למים שנמצאים בשטח פתוח ומתאדים, מים שחדרו דרך הקיר או התקרה אינם מתאדים אלא נשארים שם ורק מצטברים. טיפול בנזילות חשוב גם לתחזוקת הבית- למניעת הרס הקיר, וגם לבריאות. הצטברות מים גורמת להצטברות עובש ופטריות אחרות וגם חיידקים שמזיקים לבריאות. לכן, הטיפול חשוב כשאיתור הנזילה באופן מדויק יביא לפתרון הבעיה בדרך המהירה ביותר וללא הרס.

 

מה גורם לנזילות?

 
נזילות יכולות לקרות בבניינים ישנים אך גם בבניינים חדשים. בבתים ישנים הן מתרחשות בעיקר בגלל צנרת ישנה וחלודה שהצטברה בה אבנית ונגרמו בה סדקים וגם בגלל חדירת שורשים או מי גשמים. בבניינים חדשים היא יכולה להתרחש בגלל הלחמות בצנרת שלא נעשו כפי שצריך, התקנת צנרת לא מיומנת של צינור גיבריט, צינור ייחודי שהתקנתו נעשית באמצעות אטמים חשמליים שנדרשת מיומנות רבה לעבודה איתם, התקנה לקויה של קו ביוב חדש או פגיעה בקווי ביוב קיימים, פגיעה בצנרת הביוב תוך התקנת אלמנטים שונים כמו מזגנים ועוד.

 

כיצד נעשה איתור נזילות?

 
בכדי שלא נצטרך לשבור חלקים מקירות הבית או מן הריצוף ולבזבז זמן וכסף רבים בתיקון שאחרי, מומלץ להגיע למקור הנזילה בדרך שאינה כרוכה בהרס: באמצעות צילום. בדומה לצילום רפואי, לא כל אחד יכול להצטייד במכשיר ולבצע את הצילום. נדרשת מיומנות רבה על מנת לפענח את הצילום ולהבין ממנו היכן מקור הבעיה. ישנם שני מכשירים מרכזיים בהם משתמשים לאיתור נזילות:
  • מצלמה תרמית: מצלמה תרמית פועלת באמצעות גלי אינפרא אדום ומציגה את האזור על פי הבדלי הטמפרטורה שבו. אזור קר יחסית לסביבתו חשוד בתור האזור דרכו חודרים המים.
  • מצלמה בעלת סיב אופטי: מצלמה בעלת סיב אופטי מוחדרת אל תוך הצינור, למשל דרך פתח צינור האמבטיה, ומצלמת אותו מבפנים. כך ניתן לאתר במדוייק את מיקומו של סדק בצנרת. ממש כמו בניתוח הנעשה באמצעות מצלמה ומיכשור זעיר המוחדרים לאזור הניתוח, כך מוחדרים גם מכשירים באמצעותם מתוקן הנזק כמו חומר הדבקה, או אפילו בלון המצפה את הצינור בחלקו הפגום.

 

איתור נזילות- רק עם אינסטלטור מיומן

 
איתור נזילות הוא תחום בו יכול לעסוק רק אינסטלטור בעל ניסיון רב ומיומנות, המצוייד במיכשור החדיש ביותר. יציב עדי הוא אינסטלטור בעל ניסיון של שנים באיתור נזילות המגיע אליכם עם הציוד החדיש ביותר, יגלה אחת ולתמיד את מקור הנזילה וכמובן יבצע את כל הטיפול הנדרש.

 

 

מה התופעות השכיחות בחורף כשלא מבצעים איטום?

 
אם לא התכוננתם לפני ודאגתם לאיטום מפני נזילות, אל תתפלאו לגלות לאחר גשם ראשון משמעותי כתמי רטיבות על התקרה או חלק מהקירות, התפתחות של עובש בנקודות בעייתיות במיוחד, התנפחות של אזורים מסוימים בקיר או בתקרה, התקלפות צבע, במיוחד מעל הפנלים, היווצרות סדקים ובמבנים ישנים- אפילו טפטוף מים. הקומות העליונות עשויות לסבול יותר מן המים בגלל הצפות של הגג, במיוחד כשלא מנקים את פתחי המרזבים והמים לא יכולים לזרום למטה בחופשיות. לכן, חשוב לבדוק את פתחי המרזבים גם למעלה וגם למטה, אך זה כמובן לא מספיק ומומלץ להזמין בעל מקצוע שיבצע איטום כמו שצריך.
 

כיצד נעשה איטום נזילות בגג?

 
איטום נזילות בגג יכול להתבצע במספר דרכים:
  • איטום ביטומני: איטום בעזרת חומר משחתי או זפת אשר מחוממים לפני המריחה ואז ניתן למרוח אותם.
  • איטום באמצעות חומרים אקריליים
  • יריעות חמות: השימוש ביריעות הוא הנפוץ ביותר בשנים האחרונות. גם כאן, כמו באיטום ביטומני, היריעה ממחוממת קודם כל. ההבדל הוא בכך שהיריעה מגיעה מוכנה ואין צורך למרוח.
בבתים רבים בישראל הגג הוא גג רעפים. כחלק מאיטום הגג יש לוודא שהרעפים קשורים היטב ושאין רעפים שבורים או מנותקים ממקומם.
 

איטום הקירות

 
אם ישנה בעיה באיטום הגג, ישנה נזילת מים מן הגג אל הקירות החיצוניים קודם כל. אם העניין לא מטופל המים נספגים, מחלחלים ומגיעים גם לקירות הפנימיים. סדקים הנוצרים בקירות החיצוניים מאפשרים למים להגיע פנימה אל השכבות הפנימיות יותר של הקיר. איטום קירות חיצוניים נעשה על ידי הרחבת הסדקים, החדרת חומר איטום לתוכם וסתימתם. כך יש לעשות גם בקירות פנימיים. מקומות בעייתיים במיוחד בתוך הבית הם ליד חלונות או ארגזי תריסים, במיוחד ידניים אך גם חשמליים.

 

לעבור חורף יבש עם בעל מקצוע מיומן

 
כדי לא לעבור את כל הסרט של הצפות ונזילות שגורמות נזק, חשוב להתכונן לחורף בזמן. בעל מקצוע מיומן יבצע את העבודה ויגלה את כל הסדקים הבעייתיים דרכם עלולים מים לחדור. יציב עדי הוא אינסטלטור בעל ניסיון של שנים באיטום נזילות ומניעתן. הוא יגיע אליכם עם כל הציוד והמיומנות שיאפשרו לכם לעבור את החורף בשלום.
 
 

אז למה להתלבט? לאיתור נזילות או תיקון נזילות מקצועי, מהיר ואיכותי במיוחד – צרו קשר עם יציב עדי!