לא פעם אנשים מגלים כי נוצרה סתימה במערכת הביוב. וזה עלול להתרחש גם במבנים חדשים בהם הצינורות במיטבם. כמובן שאם נוצרה כבר סתימה לא יהיה לנו מנוס, ונאלץ לפנות אל אינסטלטור שיבדוק את העניין ויתקן את הטעון תיקון. אבל בחיי היום יום שלנו עלינו ללמוד כיצד לעשות שימוש נכון במערכת המים והביוב. וזאת כדי למנוע תקלות ובעיות.


פתיחת סתימות ביוב


איך למנוע סתימות בכיור?

אחת הבעיות הנפוצות שמוכרות כמעט בכל בית היא סתימות בכיור. השימוש הרב בכיורים מביא לכך שלא תמיד הצינורות מצליחים לנקז את המים. זאת בגין מוצקים שונים שחדרו למקום אליו הם לא אמורים להגיע זה גורם לצורך פתיחת סתימות ביוב. בין אם מדובר על ניר ובין אם אלו שיירי מאכלים או בצק – חשוב לדעת כיצד למנוע את התופעה הזו. הכלל הראשון והבסיסי הוא כמובן להשתמש עם מסננת איכותית וטובה שתמנע חדירה של אלו לתוך צינורות הניקוז. כך נוכל להדיח כלים, לנקות את משטחי השיש ואת הכיור, בלי לחשוש שחלקי פסולת ושיירי מזון נכנסים גם הם אל תוך הצינורות. המסננות המדוברות הינן פריט בסיסי ופשוט שניתן לרכוש אותו בכל חנות לכלי בית או טמבור. המסננת מונחת באורח קבע על חור הכיור, ושומרת כי רק מים יזרמו לתוכו.

איפה כדאי לזרוק את השמן אחרי הטיגון?


מלבד לפסולת מוצקה חשוב לדעת כי גם שמן שסיימנו לטגן בו עלול לגרום לסתימה בכיור. השמן עלול להידבק לדפנות הצינורות ולגרום לסתימה. כדי למנוע זאת מומלץ שלא לשפוך שמן שטיגנו בו לתוך הכיור, אלא לשפוך אותו לאסלה. הצנרת הרחבה לרוב תוכל להשתלט על השמן בלי שתיווצרנה סתימות. שימו לב כי השמן אמנם מצליח לחלחל מבעד לחורי המסננת, אבל במהלך הפינוי בצנרת עלול השמן להתקשות ולגרום לסתימה של ממש.

מה יכול לגרום לסתימות?


יש גורמים שונים שעלולים לגרום לסתימות בצנרת המים:

נייר וניילון – אם השליכו בטעות או בזדון לתוך הכיור שקית ניילון או ניר, הדבר עלול לגרום לסתימה. החפץ המוצק נתקע בדרכו ולא מצליח להמשיך הלאה במסלול שמתאים למים זורמים. הסתימה שנוצרת מונעת את מעבר המים ואין אפשרות לנקז נוזלים.

הצטברות שיירי מזון – היות ובכל כיור מטבח יש נוכחות של פיסות מזון קטנות, עלול להיווצר מצב בו החתיכות הקטנות הללו מצטברות וגורמות לסתימה של ממש. כן, חתיכת מלפפון קטנה, פיסת בצק דביקה ועוד אובייקטים בלתי מזוהים ובלתי רצויים יוצרים יחד את הסתימה.

שמן – חשוב כי כל אחד יהיה מודע לכך ששמן שעבר טיגון אף הוא מהווה גורם מזיק לצנרת. אם תשפכו את השמן הזה לחור הכיור, הדבר עלול לגרור סתימה של ממש בצנרת.